Щодо фінансового стану АК «Харківобленерго»

14.05.2018

У зв’язку з відсутністю кворуму в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) для АК «Харківобленерго» з 01.04.2018 встановлений розрахунковий норматив відрахування грошових коштів на поточний рахунок компанії на рівні 10,02 %, що діяв у березні поточного року.
Але, починаючи з 17.04.2018, НКРЕКП для компанії встановлений нульовий норматив відрахування грошових коштів на поточний рахунок компанії, тобто всі кошти, отримані банком від споживачів за спожиту електричну енергію, автоматично перераховуються банком на рахунок ДП «Енергоринок».
Для часткової виплати заробітної плати та сплати поточних податків та зборів АК «Харківобленерго» у квітні - травні використала всі наявні обігові кошти.
Водночас слід зауважити, що АК «Харківобленерго» у квітні поточного року через нульовий алгоритм розподілу коштів сплатила в ДП «Енергоринок» за куповану електроенергію на 204,4 млн. грн. більше її вартості. Тобто компанія станом на 01.05.2018 повністю погасила наявну заборгованість за куповану у березні 2018 року електроенергію у сумі 99,5 млн. грн. та мала переплату за куповану у квітні електроенергію, як авансовий платіж на травень 2018 року в сумі 100,9 млн. грн. За оперативним даними 11 днів поточного місяця АК «Харківобленерго» додатково має переплату в ДП «Енергоринок» за куповану у травні 2018 року електроенергію у сумі 50,7 млн. грн.
Усього переплата станом на 11.05.2018 складає 151,6 млн. грн.
Але у зв’язку із подальшою відсутністю кворуму в НКРЕКП для АК Харківобленерго з 01.05.2018 знову встановлений, як мінімум до 17.05.2018, нульовий норматив відрахування грошових коштів на поточний рахунок компанії. Такий механізм розподілу коштів, який встановила НКРЕКП, не дозволяє своєчасно та у повному обсязі сплатити заробітну плату за квітень - травень поточного року, виконати мінімальні поточні та капітальні ремонти, виплатити податки та обов’язкові платежі до бюджету, не кажучи взагалі про сплату операційних витрат затверджених фінансовим планом та структурою тарифу на передачу (розподіл) та постачання електричної енергії. Таким чином, компанія повністю позбавлена обігових коштів для виконання виробничої діяльності.
Тобто на сьогодні компанія, маючи 151,6 млн. грн. переплати за куповану електроенергію, продовжує втрачати кошти на ведення своєї господарської діяльності, у тому числі для виплати заробітної плати, виконання ремонтів та інше через утримання уповноваженим банком алгоритмічної частини коштів, яка належить компанії.