Свято Масляної

 

З давніх язичницьких часів наприкінці зими існує обряд проводів Зими і зустрічі Весни, так званий Масляний тиждень.

Зима завжди була серйозним випробуванням для простого народу: холодно, голодно, темно. Тому прихід весни був дуже радісною подією, яку обов'язково треба відсвяткувати. Наші предки вірили, що молодій Весні складно перемогти підступну Зиму і, щоб допомогти їй, влаштовували веселі гуляння на Масляну. Намагалися задобрити, тобто умастити Весну. Прощаючись із Зимою, славили Ярила – бога весняного сонця і родючості. Ярило дарував людям сонце, а сонячне весняне тепло – це перший крок на шляху до щедрого урожаю. А ще в православному трактуванні масляна седмиця – це тиждень пробачення, примирення і підготовки до Великого Посту.

Профспілковий комітет АК «Харківобленерго» вже не вперше організовує для працівників компанії та їх родин виїзні заходи, присвячені святкуванню яскравого і смачного свята Масляної.

25 лютого 2017 року працівники компанії та члени їх сімей на п'яти комфортабельних автобусах відправилися до санаторію «Березівські мінеральні води», на гостинній території якого проводилося масляне гуляння.

На жаль, ранок цього дня зустрів усіх дощем, але він зовсім не зіпсував загального піднесеного настрою. По дорозі в кожному автобусі екскурсоводи розповіли про історію виникнення свята та його традиції. А по прибуттю до санаторію кожен автобус зустрічали професійні аніматори, які відразу залучили людей до масляних забав, конкурсів та веселих змагань на безстрашну слов'янську завзятість.

Для цього всі присутні були поділені на команди із старослов'янськими назвами, і кожній команді треба було дізнатися, що означає їх назва: БУЛАТ (сталь), ВОІ (воїни), ЗЕЛЬНА (сильна), ІРІЙ (рай), КУПНО (разом).

Далі по днях тижня командам давали завдання, виконуючи які члени команди намагалися отримати максимальну кількість балів і виграти головний приз до святкового застілля. А кожен день цього тижня мав особливе значення і свої обряди.

Учасники з натхненням почали «заробляти» бали для своїх команд: у «вівторок» пиляли дрова, піднімали гирі та тягнули прив'язані до ніг колодки, як символ подружніх обов'язків; у «середу» ласували млинцями; у «четвер» дружно перетягували канат та «билися» подушками, а в «суботу» весело співали, танцювали і водили хороводи.

Після закінчення конкурсів усі були запрошені до теплої та затишної їдальні санаторію, де їх чекав смачний і ситний обід. Головний символ Масляної – млинці, звичайно, теж були на святковому столі.

У завершальній частині свята під радісні крики і загальний захват учасників свята традиційно спалили опудало Зими, а потім всі бажаючі вчинили обряд очищення – стрибали через розпалені символічні вогнища.

Проводи Зими відбулися! Перемогла звичайно Весна!!! Навкруги панували веселощі, радість і гарний настрій!

Усі працівники і члени їх сімей отримали заряд бадьорості і яскраві враження, що запам'ятаються. Додому роз'їжджалися втомлені, але щасливі.

Свято Масляної вдалося!!!

 

За відгуками учасників свята

 

28 Лютий, 2017