АТ “Харківобленерго” започатковує нову рубрику – “Історичні хроніки”

17.11.2020

“Історичні хроніки” – рубрика, у якій ми будемо розповідати про цікаві події та факти з історії електроенергетики Харківщини. Розпочнемо з подій 125-річної давнини, коли у Харкові вперше вирішили освітлювати вулиці за допомогою електроенергії.

Історія електроенергетики Харківщини бере початок із 1884 року, коли для освітлення будинків купця В.І. Пащенка-Тряпкіна запрацювала перша динамо-машина. А вже у 1895 році міська управа приступила до розгляду проектів електричного освітлення всього міста. До того часу Харків освітлювався за допомогою газових та гасових ліхтарів, утримання яких коштувало надзвичайно дорого.

25 жовтня 1895 року у Харкові була створена комісія, яка повинна була розглядати запропоновані проекти. До її складу увійшли відомі вчені того часу – професори Харківського технологічного інституту. З усіх наданих проектів найбільш економічно вигідним було визнано проект М. М. Савицького, який пропонував улаштувати в Харкові електричну станцію для освітлення вулиць 410 дуговими ліхтарями і будинків на 3000 ламп розжарювання.

9 листопада 1896 року Технічно-будівельний комітет Міністерства внутрішніх справ розглянув прохання харківського губернатора і дав дозвіл на організацію електричного освітлення в Харкові. Після цього для будівництва електричної станції і мережі було створено спеціальну комісію. 

Yes

Станцію вирішено було збудувати недалеко від річки Харків по вул.Кузнечній, 56. Пробні пуски були проведені наприкінці 1896-го і на початку 1897 року. Навесні 1898-го харківські вулиці освітлювали вже близько 400 дугових ліхтарів. З того часу кількість споживачів електроенергії в місті стала невпинно зростати, що дало старт швидкому розвиткові електроенергетики в Харкові.