Трагічний ювілей

26.04.2016

Сьогодні, 26 квітня, виповнюється 30 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС — найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності. У цей день в 1986 році о 1 годині 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, що спричинив до руйнації частини реакторного блоку і машинного залу. В результаті вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже відразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Однак в середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла. Після вибуху і пожежі утворилася радіоактивна хмара, що накрила не тільки території сучасних України, Білорусі та Росії, а й території багатьох європейських країн — Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.
За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим — сьомого рівня небезпеки. З самого початку Москва і керівництво УРСР приховували факт аварії і наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Тільки 28 квітня в СРСР з'явилося перше офіційне повідомлення.
У перші дні після аварії було евакуйовано населення 10-кілометрової зони, в подальшому зону евакуації розширили до 30 кілометрів. В цілому в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, в яких на кінець 80-х років минулого століття проживало понад 2,6 млн. осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн. га земель.
Для запобігання поширенню радіації зруйнований реактор накрили спеціальним “саркофагом”. За оцінками фахівців, під ним залишилося близько 95 % палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, що складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. У той же час об'єкт “Укриття”, зведений у 1986 році, поступово руйнувався. У 2004 році був проведений тендер на проектування і спорудження нового “саркофага”. Його будівництво почалося в 2012 році. Планується, що основні роботи завершаться в 2017 році. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують в 2065.

У ліквідації наслідків катастрофи брали участь люди найрізноманітніших спеціальностей — пожежні, військовослужбовці, енергетики, будівельники, прості робітники, у екстреному порядку мобілізовані на усунення наслідків аварії. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності.

Зараз в АК “Харківобленерго” працюють 60 чоловік, які мають статус учасника ліквідації аварії або потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС.